Fortsæt til hovedindholdet
Møder og kurser
Få børn og unge til at fortælle bibelhistorier
Kursus

Få børn og unge til at fortælle bibelhistorier

Torsdag d. 28. september kl. 10.00 – 14.00 i Dyrup Kirkes lokaler, Tranehøjen 1, 5250 Odense SV

Kurset henvender sig til præster, kirkekulturmedarbejdere, kirkemusikfolk og andre der arbejder med kirkelig undervisning. Det ledes af historiefortæller Wilhjelm og antropolog Anette Jahn fra Måle Fortælleteater, som turnerer i landets kirker og skoletjenester med bibelfortællinger og er forfatter til Sarahs første juleaften fra Bibelselskabet 2021.

Antropolog Anette Jahn   Foto: Carsten Lundager

Sansefortælling er en ny metode, hvor minikonfirmander eller konfirmander ved hjælp af sansemotoriske greb fortæller en bibelhistorie på ryggen af en makker. Det er så rart og sjovt, at de får lyst til at lære historierne udenad, og samtidig styrkes gruppens trivsel, og den enkeltes ensomhed modvirkes.

På kurset lærer du at lede en sansefortælling samt hvordan du får børn/unge til selv at genfortælle historierne. Du får adgang til undervisningsforløb omkring ensomhed, 9 demonstrationsvideoer, som kan bruges direkte med de unge, og til de to videofortællinger Da Zakæus blev rig og Daniel i Løvekulen. Og du bliver sansefortælle-ambassadør, der kan udbrede kendskabet til materialet til dine kolleger.

Læs mere om sansefortælling her: Sansefortælling – UV — Måle fortælleteater (maalefortaelleteater.dk)

 

Det er gratis at deltage, og du kan tilmelde dig her: