
Kirken er mere end mursten og kirkebænke – kirken lever og virker også i mødet mellem mennesker. Denne temadag sætter fokus på, hvordan vi som menighedsråd, præster og frivillige kan være kirke dér, hvor livet leves.
Dagens program spænder fra oplæg om diakoni udenfor kirkerummet og vejledning om kommunikation med sognebørn, til konkrete erfaringer fra en sognekirke, der arbejder midt i mangfoldigheden.
Vi håber, dagen vil vække idéer, stille spørgsmål og give mod til at handle. Vel mødt – vi glæder os til at være sammen med jer!
Kl.09.30-10.00: Ankomst og kaffe
Kl.10.00-12.00: ”Diakoni udenfor kirkerummet” v. Eva Green Meinel fra
Menighedsplejen
Kl.12.00-13.00: Frokost
Kl.13:00-14:00: ”Kom i kontakt med sognet”
v. Malene Kjerstad og Marianne Holst Hyrlov, Fyens Stift
Kl.14.00-14.30: Kaffepause
Kl.14:30-15:30: ”Erfaringer fra en kirke” v. Jens Chr. Rothmann, forh. sognepræst i Ejby kirke
Pris: Hele arrangementet koster 700 kr. og inkluderer morgenkaffe m/rundstykke, Frokost med en 1 øl eller vand og eftermiddagskaffe med kage.
Beløbet kan betales over kirkekassen.
Bindende tilmelding senest 10. oktober til foreningens kasserer Finn Poulsen, på mail: fsmfyn@gmail.com
Antal deltagere: max. 100 på kurset.